Pobyt dobrovolníka - jak probíhá a co můžete očekávat

BlueBoard.cz

Dobrovolník v národním parku získává v rangerské stanici zdarma ubytování, většinou v prostých kabinách se základním vybavením, palandami, nějakým stolkem, skříňkou nebo policí na věci. Někde mohou kabiny mít vlastní sociální zařízení (většinou jen se studenou vodou. Ale v horku, které v Kostarice panuje, Vám určitě horká voda chybět nebude), jindy mohou být pro všechny dobrovolníky sprchy a toalety společné. Toto zázemí se liší park od parku.

Stravování se již musí hradit. Většinou ale částka za stravování je velmi rozumná a pohybuje se pod 400 Kč za den (snídaně, oběd, večeře a káva a limonáda po celý den). Pokud byste se jako turisté stravovali po restauracích, museli byste počítat s útratou minimálně dvojnásobnou.

Náplní práce dobrovolníků je také různorodá, hodně záleží na momentálních požadavcích jednotlivých parků a Vašich znalostech. Můžete pomáhat při údržbě turistických stezek nebo zázemí stanice, nebo třeba s propagací, prezentací, překlady, webovými stránkami. Pokud máte biologické či ekologické vzdělání, můžete se zúčasnit i specializovaných projektů, jako monitorování určitých druhů rostlin či živočichů, jejich výskyt či ohrožení v dané oblasti, můžete pomoci s plánováním jejich nejlepší ochrany apod. Často máte příležitost zúčastnit se i řady eko-vzdělávacích akcí pro děti a mládež z okolních vesniček, jako např. oslava dne stromu (kdy se s dětmi vysazují stromky), přednášek a soutěží ve školách (např. o nejlepší obrázek s motivem mokřadů, k mezinárodnímu dni mokřadů) atd.

Pokud se rozhodnete pomáhat lidem v malých komunitách, většinou jste ubytovaní u některé rodiny, která Vám na dobu Vašeho pobytu poskytne vlastní pokojíček. Zároveň se s nimi i stravujete. Vaším úkolem pak může být výuka anglického jazyka na místních školách nebo výuka práce s počítači, sportovních či uměleckých aktivit atd.

Minimální délka pobytu je v případě práce v národních parcích 2 týdny, v případě práce v komunitách 1 měsíc. Maximální délka není omezena.

Pracuje se přibližně 6 hodin denně a víkendy jsou volné. Volný čas tak můžete využít k poznávání okolní přírody, víkendy k poznávání vzdálenějších oblastí. Jako dobrovolníci máte i řady výhod a slev.


Kostarika - laguna Mata Renonda

Ze života dobrovolníka - Národní park Barra Honda

Pozvání na víno Coyol

01.04.2007 00:00
Ačkoliv lidé z parku příliš alkoholu neholdují, nemohu to samé říci o lidech mimo park. Většina mužů z okolních vesnic, které jsem měla možnost poznat, si tu alkohol velice ráda dopřeje. Asi nejběžnějším nápojem je zde pivo, které tu při oslavách teče proudem, jako u nás doma. Jen není tak...

Oslava Velikonoc

01.04.2007 00:00
Krátce před Velikonocemi přichází první déšť tohoto roku. Přestože po tomto asi dvouhodinovém lijáku nastávají opět tropická vedra, příroda znatelně pookřává. I lidem v parku se viditelně ulevuje. Déšť přináší nový život a s tím i konec hrozby lesních požárů. Příroda ožívá, na stromech se objevují...

Denní rytmus

01.04.2007 00:00
V půl páté ráno mne probouzí zvláštní intenzivní hluk. To houkání nemá konce. Park je ještě ponořen v šeru, dívám se na hodinky a v duchu proklínám ta pro mne dosud záhadná zvířata, která mě svým ranním koncertem nadobro zbavila spánku. „Co to jen může být? Vlci?“ ptám se sama sebe. „To nebude...

Hoří

01.04.2007 00:00
Byl to jeden z těch letních horkých dní na konci března, kdy teplota stoupá vysoko nad třicet stupňů Celsia. Do parku nám ten den přijíždí jedna z největších skupin toho léta, přes sto lidí, kteří chtějí navštívit jeskyně. Již od časného rána jsou v terénu a s nimi všichni naši průvodci. Takovéto...