Treky na Nicoyském poloostrově

Přírodní rezervace Karen Mogensen

Rezervace má rozlohu 900 hektarů a chrání jednu z ekologicky nejbohatších oblastí celého poloostrova. Oblast je nesmírně bohatá na rostlinsto a zvěř a zároveň se jedná o velmi působivou krajinu s mnoha průzračnými vodopády, jako například vodopád Nevěstin závoj. Většina nejdůležitějších řek poloostrova pramení právě zde.

Mezi nejcennější stromy v této oblasti patří Tempisque, Cachimbo, Ronron, Níspero, Cocobolo, Guapino, Ojoche, Guayabón, Caoba a Cedr, kromě nich zde najdete velké množství Espaveles, Guanacastes, Cenízaros, Guácimos a mnoho dalších.

Tyto stromy jsou nesmírně důležité, jelikož poskytují útočiště a potravu savcům a ptákům, kteří patří mezi ohrožené druhy. Také se zde vyskytuje množství orchidejí, epifitních rostlin a palem.

Bylo zde identifikováno více jak 240 ptačích druhů. Mnoho z nich je snadné pozorovat, díky bohatému barevnému zbarvení, v polootevřených plochách či v blízkosti horské chaty, jsou to například Karančo jižní, Tyran Bentevi, Střízlík rezavošíjný, sojka Urraca, Motmot a menší druh tukana. Náročnější k záhlednutí jsou pak Zvonkovec, Puštík brýlatý, Kondor královský a guan chocholatý.

Treky

Horské dobrodružství 2 dny / 1 noc - pro milovníky flory a fauny tropického lesa

1. den:  Příjezd do Rancho Guayacán, u vstupu do přírodní rezervace Karen Mogensen, kde je servírován oběd. Po chutném tradičním obědě, započne pěší výstup k horské chatě - Posada Rural. Během trasy navštívíme vodopád Nevěstin závoj, kde si můžete užít koupel v jeho tůních. Poté pokračujeme až na Cerro Escondido (Ukrytá Hora), porostlý hustým lesem, vystoupáme po 1300 schodech.

2 den: Ráno před úsvitem se pěšky vydáme k zdejší rozhledně, abychom zde pozorovali východ slunce. Po návratu nás čeká bohatá snídaně, která nám dodá energii k dalšímu pochodu. Tento den se věnujeme pozorování lesního ptactva.

Pak se vydáte na zpáteční cestu z hor zpět do civilizace :)