Dovolená u moře - Kostarika

Kostarika je zemí dvou oceánů - Tichého i Atlantického a nabízí tak dvě velmi odlišná pobřeží. Pobřeží Atlantického oceánu je známo spíše jako karibské pobřeží, jehož pláže jsou vyhlášeny pro svou romantičnost a nedotčenost. Nenaleznete zde například žádné rozsáhlé hotelové komplexy, které již stihly obsadit západní pobřeží Tichého oceánu. U karibského pobřeží ještě dosud převládají drobné hotýlky a  romantické dřevěné chatky, které nijak nenarušují okolní krajinu. Karibské pobřeží však také patří mezi nejdeštivější oblasti země. Nejklidnější moře zde naleznete v měsících říjen, duben a květen.

Pro milovníky surfování jsou na karibském pobřeží ideální pláže u zdejšího turistického centra Puerto Viejo de Talamanca. Milovníci šnorchlování či potápění mohou pro změnu navštívit oblast národního parku Cahuita, kde se nalézá největší korálový útes této oblasti. A milovníci exotiky by něměli vynechat zdejší národní park Tortuguero, nebo-li kostarické malé Amazonie.

Naopak pobřeží Tichého oceánu nabízí nejvyhlášenější pláže pro surfování a díky mnoha drobným ostrůvkům a skalám má taktéž nejlepší podmínky pro potápění. Asi 500 km od pobřeží Tichého oceánu se nachází potápěčský ráj - Kokosový ostrov, známý ze Spielbergova filmu Jurský park.
U tohoto pobřeží můžete také dvakrát v roce pozorovat velryby a celoročně několik druhů delfínů. Na obou pobřežích během několika měsíců v roce lze pozorovat obří mořské želvy, které sem připlouvají aby nakladla svá vejce.

Nejodlehlejší a civilizací nejméně dotčené pláže najdete na úplném jihu pacifického pobřeží Kostariky. K jejich návštěvě však budete muset žádat o polovení ke vstupu alespoň měsíc před plánovanou návštěvou. Vynaložené úsilí však rozhodně stojí za to. Na pár dní se ocitnete v dokonale panenském prostředí, s nejbohatší rozmanitostí druhů v Kostarice.

Ať se rozhodnete pro návštěvu Karibiku či Tichého oceánu čekají na Vás téměř liduprázdné čisté pláže (kromě období zdejších největších svátků - Velikonoc a Vánoc, kdy i místní obyvatelstvo vyráží na dovolenou k moří).

Navíc pokud Vás pobyt u moře přestane bavit, kdykoliv se můžete rozptýlit návštěvou některé z blízkých vyhlášených aktivních sopek, hor či nádherných vodopádů.

Tak až budete příště plánovat dovolenou u moře, vzpomeňte si na Kostariku.

Pláž měsíce

PLAYAS DEL COCO

06.01.2011 12:06
Kokosové pláže nebo-li Playas del Coco, provincie Guanacaste, Liberia Patří mezi nejnavštěvovanější kostarické pláže. Nachází se v blízkosti Golfo de Papagayo (Papouščího zálivu). Jedná se o poměrně rušné turistické letovisko, ve které se proměnila zdejší klidná, původně rybářská osada. Pláž je...

Pláž Conchal

14.12.2010 05:25
Nachází se na poloostrově Nicoya, v provincii Guanacaste, na pobřeží Tichého oceánu. Své jméno získala po tisících rozdrcených mušlí, které tvoří zdejší bíle zbarvenou pláž. Zdejší vody jsou klidné s minimálními vlnami a patří k nejprůzračnějším z celé Kostariky. Jedná se o ideální místo pro...

Pláž IGUANITA

01.11.2010 04:04
Přírodní rezervace Refugio Nacional de Vida Silvestre Iguanita, byla založena roku 1994 a má rozlohu 115 ha. Chrání zde několik z místních unikátních ekosystémů, které zahrnují: písečnou pláž Iguanita, říčku s lagunou, která se vlévá do moře, mangrovy, tropický suchý les a navíc řadu...