Severozápad Kostariky - 12 denní pobyt

Tato trasa nabízí kombinaci pěší turistiky a odpočinku u moře. Vzdálenosti nejsou velké, takže většinu času máte na průzkum těchto míst. Navštívíte aktivní a spící sopku, horský tropický mlžený prales a odpočinete si na klidných plážích Tichého oceánu.

Sopka Arenal – donedávna jedna z 10 nejaktivnějších činných sopek na světě se spoustou turistických stezek v jejím okolí  všech náročností, vodopády, závěsné mosty, termální prameny

Hory Monteverde – tajuplný les „skřítků“ jako z Pána z prstenů. Mohutné stromy pokryté mechy, kapradinami, broméliemi a orchidejemi. Ticho, tajemná mlha, slyšet jsou jen kapky vody dopadající  z listu na list. Oblast nenabízí jen samotný prales, ale také jedny z nejvyhlášenějších lanových drah v zemi a další adrenalinové sporty, kávové plantáže,  motýlí, hadí, netopýří, hmyzí a další expozice a mnoho dalšího.

Sopka Tenorio – tento spící vulkán v sobě ukrývá mnoho pokladů, které dokládají, že přestože byl po staletí bez erupcí, pod zemí je tato sopka stále aktivní, což dokládá řada míst se sirným zápachem,  probublávající plyn v říčním korytě a termální horká voda vyvěrající na řadě míst. Najdete zde 30 m vysoký vodopád, tyrkysově zbarvené laguny, výhledy k vrcholku sopky a mnohem více.

Pláže severního Pacifiku  -  dlouhé písečné pláže a klidné moře, ideální ke koupání, ale i lodní výlety, potápění, jízdy na koni, to vše Vám poskytne klidný odpočinek v závěru Vaší cesty.

Den po dni:

1.den ČR – San José, Kostarika
Přílet a přejezd na nocleh v blízkosti letiště

2.den - San José – Sopka Arenal
Přejezd z hlavního města směr k sopce, dojezd do hotelu, ubytování, odpočinek, případně kratší vycházka v okolí.

3.den - Okolí sopky Arenal
Lehčí pěší vycházka po některé z místních turistických stezek na úpatí sopky, či návštěva vyhlášených závěsných mostů – při pěkném počasí nádherné výhledy na sopku a její okolí.

4.den - Okolí sopky Arenal
V ranních hodinách se vydáte na fyzicky náročnější výstup k bočnímu neaktivnímu kráteru sopky Arenal - Cerro Chato. Po cca dvouhodinovém výstupu Vás čeká příjemné osvěžení v zelené laguně zatopeného bývalého kráteru.
V odpoledních / večerních hodinách odpočinek v místních termálních lázních.

5.den - Okolí sopky Arenal
Tento den můžete strávit některými z dalších aktivit, které tato oblast nabízí - návštěva 70 m vysokého vodopádu Fortuna, jízdy na koni okolo přehrady Arenal, jízdy na kajaku, adrenalinové sporty jako např. místní lanové dráhy (Canopy), na kterých projedete nad již výše zmíněným vodopádem ve výšce 180 m nad zemí, a kde nejdelší lano dosahuje téměř 1 km délky
Po obědě přejezd do Monteverde.

6.den - Monteverde
V ranních hodinách navštívíte jednu ze soukromých přírodních rezervací s množstvím turistických stezek, jejichž průzkum Vám zabere určitě půl dne. Druhou půli dne doporučujeme strávit návštěvou některé ze zdejších kávových plantáží, kde Vám vysvětlí celý proces, od vysazení kávové sazeničky až po finální výrobek – hrnek horké kávy. Výprava je velmi zábavně zpracovaná – kromě kávy se můžete dozvědět i o zpracování cukrové třtiny, projedete se ve voly tažené malované káře, vyrobíte si vlastní „cukrovinku“ a na závěr ochutnáte zdejší vynikající kávu včetně další místní speciality.

7.den - Monteverde
Tento den máte čas na vyzkoušení zdejších adrenalinových sportů . Pokud netrpíte závratěmi, vřele doporučujeme vyzkoušet si zdejší lanovou dráhu, zde nazývanou Canopy Tour - jedná se o jízdy na lanech od pár desítek metrů až po 1 km dlouhých, jen pár metrů nad zemí až po více jak 180 m vysoko nad údolím. Lana pomalá i rychlá, slanění ze stromu na zem, tzv. Tarzanův skok, napodobující skok na liáně (samozřejmě zde na pevném laně, které se s Vámi zhoupne více jak 30 m sem a tam) a jako třešnička na dortu – Supermanův let, kdy si budete připadat jako ON při letu po 1 km dlouhém laně s rukama roztaženýma doširoka a s ptačím výhledem na údolí pod Vámi…
Pro ty co dávají přednost klidnějšímu trávení času, doporučujeme návštěvu zdejších závěsných mostů – vysoko v korunách stromů, odkud můžete obdivovat zdejší vegetaci a při troše štěstí i řadu zdejších tvorů, jako například nádherného ptáka Kvesala, jehož dlouhá pera po staletí sloužila jako ozdoba náčelnických čelenek od Mexika až po Kostariku.
Zbytek dne můžete strávit návštěvou některé ze zdejších zajímavých expozic, či návštěvou některých ze zdejších vyhlášených restaurací, kaváren, pizzerií a barů

8.den - Monteverde – sopka Tenorio
Dnes Vás čeká průzkum  další kostarické sopky – avšak vzhledově velmi odlišné od Arenalu. Tato sopka je až k samému vrcholu pokrytá hustou vegetací. Díky své výšce 1916 m.n.m, zde naleznete hned několik odlišných ekosystémů – na úpatí pastviny, ve střední části tropický deštný prales a ve vrcholových částech sopky mlžný prales.
Trasa zdejšího parku není náročná a nabízí řadu zajímavých zastávek. Fyzicky náročnější je jen sestup a následný výstup ke zdejšímu vodopádu.
Odpoledne můžete relaxovat v místním hotelu či se vydat na další průzkum okolí městečka Bijagua (vodopády, další turistické stezky, motýlí farma, laguna Las Camelias apod.)

9.den - Tenorio – Playa Panama/Pan de Azúcar
Po snídani se vydáte na cestu ke svému poslednímu cíli – a to k pobřeží Tichého oceánu. Dojezd na místo, ubytování se v hotelu a odpočinek u moře.

10.den - Odpočinek na plážích Tichého oceánu
Tento den můžete strávit relaxací a koupáním nebo ho můžete zkombinovat s průzkumem sousedních pláží Prieta/Penca/Flamnigo/Brasilito/Conchal. Můžete se projet na koni, či zaplatit lodní výlet.
Během několika měsíců v roce na nedaleké pláži Grande, můžete v nočních hodinách spatřit vůbec největší mořské želvy – kožatky, dorůstající až 2 m, které připlouvají ve větším počtu právě jen na tuto pláž, aby zde nakladly svá vejce.

11.den - Playa Potrero – Alajuela
Dopoledne můžete ještě věnovat zcela relaxaci na pláži, v odpoledníchhodinách byste se však již měli vydat na zpáteční cestu do centrálního údolí, nocleh v blízkosti letiště.

12.den - Odlet z Kostariky zpět do ČR


Kdy vyrazit? Pro tuto trasu jsou nejideálnější následující měsíce: druhá polovina listopadu - začátek května
Měsíce s nejsilnějšími dešťovými srážkami: obvykle červen, září a říjen

Naše tipy pro tuto trasu: Plánujete-li tuto cestu v období sucha, obzvlášť mezi měsíci leden - duben, udělejte si jednodenní zajížďku k přírodní rezervaci Caňo Negro - vyhlášeným mokřadům, kde se v tomto období shromažďuje velké množství vodního ptactva, jak místního tak i tažného. Zároveň je toto prostředí bohaté i na krokodýly.

V případě zájmu o tento program nás kontaktujte na emailu: jana@bajecna-kostarika.com Do předmětu zprávy prosím uveďte název tohoto programu: Severozápad Kostariky