Kostarika - 3x TOP

Mlžný les/sopka/tropický deštný prales
a pohádkové pobřeží
- 15 denní pobyt

 

  • Monteverde - Mlžný prales ležící v horách v nadmořské výšce 1440 m.n.m.
    Díky pravidelným dešťům a téměř celoročním mrakům, které halí zdejší prales, zde vznikl unikátní ekosystém s mohutnými stromy porostlými mechy a lišejníky, broméliemi a liánami.. V oblasti se nacházejí dvě hlavní rezervace s mnoho kilometry upravených stezek. Zároveň je toto místo Mekkou pro canopy tours – či zip lines (jízdy na laně nad pralesem i údolími).
  • Sopka Arenal – donedávna jedna z 10 nejaktivnějších činných sopek na světě se spoustou turistických stezek v jejím okolí  všech náročností, vodopády, závěsné mosty, termální prameny. Nyní se nachází v období klidu (Není zde možné pozorovat lávu.).
  • Bahía Drake a poloostrov Osa -  Jedná se o malý záliv na poloostrově Osa u Tichého oceánu, na samém jihu Kostariky. Panuje  domněnka, že tento záliv byl v 16.století využíván slavným pirátem  Sirem Francisem Drakem. Oblast je dosud mimo hlavní turistický proud a je značně odřízlá od zbytku země. Dostanete se sem jen lodí nebo letecky, pozemní cesta je možná jen v nejsušších měsících roku. Oblast nabízí desítky km panenských pláží oddělených od sebe skalnatými mysy. Bahía Drake je též výchozím bodem pro návštěvu nejzachovalejší přírodní rezervace tropického deštného pralesa v Kostarice, kde dosud žijí stabilní populace tapírů, pum a dokonce jaguárů.

Den po dni:
1. den -  ČR – San José/Alajuela, Kostarika
 Přílet., odbavení a přejezd na nocleh do hotelu v městečku Alajuela v blízkosti letiště nebo v hlavním městě San José.

2. den - Přejezd San José/Alajuela  – Monteverde
Snídaně mezi  7-8 hodinou ranní. Předání vozu u hotelu. Přejezd z Alajuely/San José do Monteverde (cca 4 – 5 hodin jízdy), dojezd do hotelu, ubytování, oběd a odpočinek. Kolem 14/15 hod. můžete navštívit buď některou z menších rezervací, či návštěva některé ze zvířecích expozic  (žáby, hmyz, hadi, netopýři).
Nocleh v Monteverde. Za soumraku můžete podniknout noční výpravu za svitu baterek nebo navštívit některý z místních barů a restaurací

3. den -  Průzkum Monteverde
Dopoledne návštěva rezervace Santa Elena či Monteverde  - oblast horského mlžného lesa  (Lesy pokryté mechy, kapradinami, lišejníky a broméliemi, většinou ponořené v mlze – mystická atmosféra) – sami si můžete zvolit délku trasy, mnoho variant.
Odpoledne můžete věnovat buď adrenalinové jízdě na lanech  – Monteverde je vyhlášené nejlepšími „Canopy tours“ (nutné rezervovat den předem). Nebo můžete podniknout procházku po závěsných mostech, tzv. puentes colgantes..
Nocleh v Monteverde.

4. den -  Pokračuje průzkum Monteverde
Za pěkného počasí můžete vystoupat na kopec Amigo, který z rána nabízí krásné výhledy (za jasného počasí) nebo zajet na vyhlídku San Gerardo, či navštívit některou z dalších místních rezervací. Odpoledne doporučuji exkurzi na kávové plantáži, kde se dozvíte vše nejen o pěstování a zpracování kávy, ale zároveň i o tradičním způsobu zpracování cukrové třtiny a dokonce se sami do cukrového zákusku zapojíte. Bohatá ochutnávka.
Nocleh v Monteverde.

5. den - Přejezd z Monteverde k sopce Arenal
Na cestu počítejte s cca 4 hodinami jízdy, objíždíte přehradu Arenal – během cesty řada krásných výhledů.  Dojezd do hotelu, krátká relaxace. Odpoledne můžete podniknout lehčí procházku po svazích sopky, pokud jste nepodnikli v Monteverde – doporučuji procházku po závěsných mostech, a ve večerních hodinách můžete relaxovat ve vašem hotelu či nedalekých termálních lázních.
Nocleh pod sopkou Arenal.

6. den - Výstup na Cerro Chato
V ranních hodinách se vydáte na fyzicky o něco náročnější výstup na menšího "bratra" sopky Arenal -  neaktivní sopce Cerro Chato. Po cca dvouhodinovém výstupu Vás čeká příjemné osvěžení v zelené laguně zatopeného bývalého kráteru.
Sestup můžete zakončit návštěvou velmi pěkného 70 m vysokého vodopádu Fortuna, který se nachází přímo na úpatí Cerro Chato.
Večer možná návštěva termálních lázní či nějaké zdejšího vyhlášeného Steak house.
Nocleh pod sopkou Arenal.

7. den -  Pokračuje průzkum okolí sopky Arenal
Dnes se můžete vydat na další pěší túry po úpatí sopky, zajet na vyhlídky, podniknout výpravu na koních, jízdy na lanech apod.
Nocleh pod sopkou Arenal.

8. den -  Přejezd Arenal - San José
Dopoledne můžete ještě pobýt pod sopkou Arenal, ale nejpozději ve 14 hodin byste se měli vydat na cestu do hotelu v Alajuele či San José.
Pokud přijedete dříve, můžete se zajet podívat do centra San José.
Vrácení vozu. Nocleh.

9. den -  Přelet na poloostrov Osa do Bahía Drake.
Cena se pohybuje od USD 120,-- do USD 190,--/osoba/let včetně všech poplatků. Dojezd do hotelu (vyzvedne Vás taxi), relaxace u moře. Nocleh v Bahía Drake.

10. den -  Pěší túra podél pobřeží mezi Agujitas a pláží San Josecito (celodenní pohodový pochod)
Nádherné pláže, divoká zvířata, možnost koupání. Sami si volíte tempo a kam až budete chtít zajít. Lze i domluvit, že Vás odpoledne na pláži San Josecito vyzvedne motorový člun. Odpočinek.
Večer pro ty kteří netrpí silným odporem k hmyzu - velmi doporučuji podniknout noční výpravu do pralesa - nejlepší výpravy organizuje tzv. Hmyzí žena (průvodci jsou odborně vzdělaní entomologové) a dozvíte se spoustu zajímavostí ze života nejen hmyzu, ale i žab, plazů a dalších živočichů.    
Nocleh v Bahía Drake.

11. den -  Potápěčská či šnorchl výprava  na Isla de Caňo
Organizovaný lodní výlet se šnorchlem či s potápěčským vybavením (musíte mít zkoušky PADI), po Kokosovém ostrově k druhému nejvyhlášenějšímu potápěčskému ráji Kostariky - k Isla de Caňo. Nečekejte zde příliš rozmanité korály, ale zato velké množsví všemožných korálových ale  i velkých ryb, želvy karety, rejnoky, žraloky. Cestou na ostrov bývají často k vidění delfíni a v sezóně i velryby
Potápění od USD 130,--/osoba, šnorchlování od USD 75,--/osoba

12. den - Relaxace na pláži nebo následující jednodenní organizované výlety do okolí.
Varianta a -  jednodenní organizovaný lodní výlet do národního parku Corcovado, do stanice Sirena - výlet trvá zhruba 6-8 hodin (cesta zabere 1 hodinu tam a 1 hodinu zpět). V ceně je průvodce, vstupné, doprava a studený oběd. Cena se pohybuje podle hotelu/agentury mezi USD 80 - 90,--/osoba.
Poznámka: návštěvu NP Corcovado lze podniknout i jako vícedenní výlet (vřele doporučuji), ale počítejte se zvýšenými náklady, jelikož od února 2014 je přístup návštěvníkům povolen jen za doprovodu místního certifikovaného průvodce. Ti si obvykle účtují sazbu mezi USD 100/120,--/den.
Varianta b - 6 hodinová lodní výprava za velrybami (profesionální organizace/přístup, natáčeli s nimi i National Geographic, užívají sonarů k vyhledání velryb). Cena výpravy:  kolem USD 115,--/osoba

13. den - Relaxace u moře nebo některé z alternativních výletů do okolí
Koupání v moři, případně splouvání místní říčky na gumových pneumatikách, výpravy do vnitrozemí apod.

14. den - Ráno ještě poslední koupání a kolem poledne přelet zpět do San José.
Přelet Bahía Drake-San José.
Cena se pohybuje od USD 120,-- do USD 190,--/osoba/let včetně všech poplatků
Nocleh v San José/Alajela

15. den - Odlet

Nejvhodnější měsíce z pohledu počasí pro tento okruh: březen + duben, o něco méně pak leden/únor (o něco více deště)

Poznámka: bohužel rok od roku se počet návštěvníků národního parku Corcovado drasticky zvyšuje a v hlavní sezóně zde je dost přelidněno. Pro ty, kteří sem jedou hlavně za zvířaty a za klidem, proto doporučuji spíše návštěvu na samém začátku či konci sezóny, tj. prosinec/leden + začátek května, s tím, že místo sopky Arenal byste navštívili sopku Rincón de la Vieja, kde máte také velké množství tras, vodopádů, termálních lázní apod.  Na jihu země však počítejte s vyšším výskytem vydatných průtrží hlavně v odpoledních hodinách.