Kostarikou na kole

Cyklo výprava ze sopky Poás vede přes severní karibské nížiny, okolo sopky Arenal až k tichomořské pláži Sámara na Nicoyském poloostrově.

Naši  týdenní cyklo výpravu, v doprovodu mikrobusu převážejícího naše věci, podnikneme na kvalitních horských kolech.  Projedeme krajem Alajuela, hlavní kávovou oblastí země a poznáme jak karibské tak pacifické nížiny. Naše cesta nás zavede okolo největší přehrady v zemi, odpočineme si v termálních pramenech, dozvíme se více o eko-zemědělských projektech, přejedeme přes Nicoyský záliv, abychom si v závěru naší cesty odpočinuli na klidných plážích Sámara a Carillo.

Na této cestě poznáme řadu nejzajímavějších míst Kostariky a dozvíme se řadu informací z biologie, ekologie, sociologie, ekonomie a kulturního pozadí této země, stejně tak jako o životním stylu místních lidí, kteří žijí podle hesla Pura Vida!

 

1. den  Přílet
Odjezd do hotelu  El Maraňon. Nocleh

2. den  Národní park sopky Poás - karibské nížiny - termální prameny
Dnes nás mikrobus zaveze do národního parku sopky Poás. Poté co si prohlédneme jeden z největších aktivních kráterů světa započne naše cyklo výprava.  Pojedeme přes dobytčí farmy s nádhernými výhledy do centrálního údolí a napříč horami Central Cordillera. U Vara Blanca projedeme podél jahodových plantáží až k malebnému vodopádu La Paz, odkud budeme sjíždět ze svahu sopky Poás (2708 m.n.m.) až do vesničky San Miguel, která leží v nadmořské výšce 600 m.n.m. Odtud dojedeme do vesnice Aguas Zarcas do našeho lodge Termales del Bosque, kde si budeme moci odpočinout v termálních pramenech uprostřed tropického lesa.  (70 km, 6 hodin, středně náročné).

3. den  Ovocné a zeleninové plantáže - lávová pole
Dnes budeme na kole projíždět přes pomerančové, papayové a maniokové plantáže, stejně tak jako přes rozsáhlé dobytčí pastviny v severních nížinnách. Po dosažení městečka Muelle, si prohlédneme obří leguány a uděláme si zastávku. Po ní dojedeme až ke známé sopce Arenal,  kde cestu ukončíme v lodgi přímo na jejích svazích. (50 km, 4 hodiny, lehké).
Odpoledne je volno, které můžete využít k řadě výletů do okolí, jako například k 70m vysokému vodopádu La Fortuna, můžete se projít po lávových polích v národním parku sopky Arenal či podniknout adrenalinovou jízdu na lanech nebo se projít po závěsných mostech.

4. den  Objíždíme jezero (přehradu) Arenal
Nacházíme se na jedné z nejhezčích cyklotras v zemi: mezitím co máme majestátní vulkán přímo před námi,  šlapeme směrem k největšímu jezeru (přehradě) v zemi. Pokračujeme podél jezera obklopeného bujnou tropickou vegetací až do městečka Nuevo Arenal, kde dojedeme do našeho lodge El Establo (Stáj). Zde se můžeme v odpoledních hodinách projet na koni. (50 km, 5 hodin jízdy, středně náročné).

5. den   Tilarán - Caňas - Río Tempisque - Nicoyský poloostrov - Hojancha: Monte Alto
Ráno pokračujeme podél přehrady, míjíme velké množství věží větrných elektráren. Poté co opustíme jezero se dostaneme do oblasti rozsáhlých dobytčích pastvin a města Tilarán. Odtud nás čeká sjezd  do městečka Caňas, během něhož můžeme obdivovat výhled na několik sopek pacifických nížin.  (Tento první úsek cesty měří  48 km, 2,5 hodiny jízdy, většinou z kopce, cestou jen pár výšlapů).
Zde si v parku odpočineme.
Poté pokračujeme minivanem na naší cestě krátký úsek cesty po silnici Interamericana ve směru k novému mostu přes řeku Tempisque.  Zde opět nasedneme na kola a přejíždíme Nicoyský poloostrov až k městečku Hojancha v místních horách k přírodní rezervaci Monte Alto. (Tento druhý úsek cesty měří 30 km, 4 hodiny jízdy, v závěru strmě do kopce).
Díky místní iniciativě obyvatel, zde byla založena přírodní rezervace, která má chránit zdejší vodní zdroje a zajistit tak vodu pro všechny.  Noc strávíme v místním lodgi přímo v rezervaci. Máte zde i volbu nocování v polootevřeném prvním patře budovy pod moskytiéremai - velmi vyjímečný zážitek v divoké přírodě!

6. den   Vamos a la playa! (Jedeme na pláž)
Po snídani sjedeme z hor mezi zdejšími svahy porostlými palmami až k pobřeží Tichého oceánu, kde se nejprve dostaneme ke kouzelné pláži Carillo s jeho palmovou promenádou, kde se osvěžíme v moři. (50 km jízdy, 4-5 hodin, středně těžké, kopce). Na nedaleké pláži Sámara se ubytujeme v hotelu Belvedere s 2 bazény a whirpoolem zasezených v tropické zahradě, jen 3 minuty od pláže.

7. den  Návrat do San José, nocleh v hotelu El Maraňon  nebo prodloužení pobytu u moře