NP Corcovado - 14 denní pobyt v nitru divočiny

Tato trasa je zaměřena na jeden z biologicky nejbohatších a nejdivočejších národních parků Kostariky. Po krátkém odpočinku v centrálním údolí strávíte větší část pobytu mimo civilizaci, v prostředí tropického deštného pralesa, kde Vám nad hlavou ještě hojně přeletují Ary, na okrajích pralesa můžete spatřit tapíry, ve větvích pak čtyři druhy opic a lenochody, přes cestu Vám přeběhne tlupa nosálů, či osamělý mravenčník a pokud Vám bude štěstí trochu přát, tak jako nám v roce 2011, můžete spatřit i pumu.

Sopka Poás –jedná se o aktivní sopku v blízkosti hlavního města 2708 m.n.m vysokou s jedním aktivním kráterem a dvěma lagunami, pokrytou tropickým trpasličím a mlžným pralesem.
Sopka Poas - Kostarika

Botanické zahrady La Paz – na svazích sopky Poás se nachází rozlehlá soukromá botanická-zoologická zahrada, která nabízí pohled zblízka na nejznámější kostarické druhy fauny i flory. V Areálu této botanické zahrady se nachází i přírodní soustava čtyř vodopádů, podél níž byla vybudovaná velmi pěkná stezka, která poskytuje opravdu jedinečné pohledy. Dále zde najdete rekonstrukci bývalého typického obydlí i s ochutnávkou místních specialit.
Botanické zahrady La Paz - Kostarika

Národní park Corcovado – pokládán za perlu mezi zdejšími národními parky. National Geographic nazval tento park „druhově nejrozmanitější místo na planetě Zemi “.
Corcovado - Kostarika

Bahía Drake – klidný záliv na okraji národního parku Corcovado, odřízlý od zbytku civilizace – přístup je sem pouze po vodě nebo vzduchem. Klidné prostředí, nádherné pláže, obklopené dosud divokým deštným pralesem.pláže Bahía Drake - Kostarika

Isla de Caňo – malý ostrůvek ležící cca 20 km od pobřeží byl vyhlášen přírodní rezervací , známý kromě jiného svými archeologickými nálezy – bývalo zde indiánské pohřebiště a najdete zde řadu dosud záhadných dokonalých kamenných koulí – sfér. Kromě toho je tento ostrov obklopen korálovými útesy a nabízí velmi bohatý podmořský svět, vyhledávaný potápěči a milovníky šnorchlování.
Isla de Caňo - Kostarika

Delta řeky Sierpe – nejrozsáhlejší mokřady a mangrovy Kostariky.
Delta řeky Sierpe - Kostarika

Den po dni:

1.den ČR – San José, Kostarika
Přílet a přejezd na nocleh v Alajuele, městečku blízko letiště.

2.den - Exkurze kávové plantáže na svazích sopky Poás a botanická zahrada La Paz
První den svého pobytu se dozvíte o tom, jak Kostarika zbohatla na kávě a co vše je nutné, abyste z malé sazeničky mohli nakonec uvařit šálek voňavé kávy – návštěva jedné z největších kávových farem v zemi, kde Vám velmi podrobně vysvětlí celý proces. Poté následuje přejezd do zahrad La Paz a prohlídka zdejšího rozsáhlého komplexu, včetně vodopádů, motýlího skleníku, ptačí voliéry, zahrad s kolibříky a dalších atrakcí.

3.den - Sopka Poás
Zrána návštěva národního parku sopky Poás, s vyhlídkou na aktivní kráter a s procházkou zdejším trpasličím lesem k laguně Botos. Odpoledne relaxace v hotelu či jeho okolí.

4.den - Sopka Poás, Puerto Jimenez, poloostrov Osa
Tento den je nutné přejet či přeletět z centrálního údolí až na jih Kostariky do výchozího bodu Vaší expedice do NP Corcovado.Tuto cestu je možné podniknout buď autobusem/vozem (cca 8-10 hod.) či místní leteckou linkou za 1,5 hodiny.

5.den - Puerto Jimenez, Carate
Tento den po vyřízení všech nutných povolení v kanceláři Minaet se vydáte na korbě náklaďáku (místní kolektivní doprava do parku) do posledního bodu civilizace – osady Carate, kde si nasadíte batohy na záda a vyrazíte po pláži cca 3 km k místnímu stanovému lodgi, kde strávíte dvě aklimatizační noci.

6.den - Výprava podél zlatonosné řeky Carate
Jako tréning před náročným pochodem, který Vás bude čekat v následujících dnech, se vydáte volným krokem a na lehko podél místní řeky, kde ještě dnes můžete spatřit novodobé zlatokopy hledající zde svůj poklad.

7.den - Pěší túra La Leona – La Sirena, více jak 16 km s batohy na zádech
Tento den si budete muset přivstat, čeká Vás totiž opravdu náročný pochod divokou přírodou. Vzhledem k zdejším vysokým teplotám a nelítostným slunečním paprskům je lepší pobyt na slunci zkrátit na co nejkratší dobu a proto ideálním časem k pochodu je krátce po rozednění (mezi 5-6 hod. ráno). Čekají Vás nádherné výhledy, panenské pláže a mnoho divokých zvířat.
Kromě vzdálenosti, kterou je nutné ujít je zde i časový limit, neboť před vlastním dosažením další stanice správců parku – Sireny, je nutné přebrodit řeku. To je bezpečně možné jen za odlivu – takže není času na zbyt.

8.den - Odpočinkový den ve stanici La Sirena a jejím okolí
Den odpočinku. Pokud si však chcete toto místo opravdu vychutnat a spatřit co nabízí, doporučujeme vstát opět za rozednění a vydat se k zdejší pláži, kudy mezi 5-6 hod. ranní procházejí tapíři. Místní průvodci či správci parku Vám mohou dát i tip, kam se za nimi vydat.
V brzkých ranních hodinách je život v pralese v plném proudu a můžete spatřit tukany, Ary, opice, mravenečníky, lenochody a další tvory.V poledne se pak můžete natáhnout na terase zdejší rangerské stanice a dospat to, co jste ráno nestihli. Život v pralese opět začne ožívat až po třetí hodině odpoledne, kde můžete vyrazit na kratší procházku po místních stezkách.

9.den - Druhý den pobytu ve stanici La Sirena
Druhý den věnovaný průzkumu stezek v okolí La Sirena.

10.den La Sirena - Bahía Drake
Přejezd z La Sirena do Bahía Drake buď na člunu či přelet malým letadélkem s nezapomenutelnými výhledy na mořské pobřeží, na místní laguny, klikatící se řeky a neproniknutelnou zeleň deštného pralesa.

11.den - Odpočinek na romantických plážích Bahía Drake.
Tento den můžete strávit relaxací a koupáním nebo ho můžete zkombinovat s nenáročnou procházkou podél pobřeží.

12.den - Šnorchlování/Potápění u ostrova Caňo - potápěči druhého nejvyhlášenějšího ostrova Kostariky
Pro milovníky potápění či šnorchování je zde možnost vydat se na půldenní výpravu k tomuto malému ostrůvku cca 1 hodinu jízdy motorovým člunem od pobřeží. Cestou je možné spatřit delfíny ale i želvy karety.Podmořský život v okolí ostrova nabízí nespočet barevných korálových ryb, stejně tak barakud, rejnoků, ale i žraloků.

13.den - Bahía Drake – San José či Alajuela
Odjezd z Bahía Drake je možný buď lodí po řece Sierpe – velmi hezká 1 hod. trvající projížďka, po které však je nutné cestovat hromadnou dopravou až do San José (počítejte celý den na cestě) či opět tuto vzdálenost překonat vnitrostátním letem malým vyhlídkovým letadlem.

14.den - Odlet z Kostariky do ČR


Kdy vyrazit? Pro tuto trasu jsou nejideálnější následující měsíce: leden - duben
Měsíce s nejsilnějšími dešťovými srážkami: obvykle červen, září a říjen

Naše tipy pro tuto trasu: Pokud toužíte spatřit divoká zvířata, vřele Vám doporučujeme připlatit si alespoň na pár dní služby místního průvodce, který oblast zná jak "své boty", zná místa, kam zvířata chodí za potravou, kdy a kde jaký strom zrovna dává ovoce, v kolik hodin a kde se jaké zvíře obvykle pohybuje apod.

Jen díky službám místního průvodce jsme mohli v březnu 2011 vidět divokou pumu na vzdálenost kratší 10 m.

V případě zájmu o tento program nás kontaktujte na emailu: jana@bajecna-kostarika.com Do předmětu zprávy prosím uveďte název tohoto programu: NP Corcovado - do nitra divočiny