Velký pochod Údolím Ticha na jihu Kostariky

Výchozím bodem pro tuto výpravu je stanice Altamira, hlavní oficiální vstup mezinárodního parku La Amistad,  2 km od centra ASOPROLA. Zdejší stezka je přibližně 15 km dlouhá, pochod trvá většinou 8 hodin, cílem je horská prostá chata, která slouží jako útočiště a místo noclehu pro návštěvníky parku La Amistad. Z důvodu náročnosti této stezky, minimální čas nutný pro podniknutí tohoto treku jsou tři dny.

Stezky a reliéf:

Stezka je velmi členitá, najdete zde úseky s velmi dlouhým a prudkým stoupáním, proto se pro tento trek vyžaduje dobrá fyzická zdatnost a předchozí zkušenost s podobným terénem. Během jednoho dne ujdete 15 km v jehož úseku vystoupáte z 1370 m.n.m. do výšky 2500 m.n.m, což může být pro některé netrénované návštěvníky velmi náročné.

Casa Coca se nachází v nádmořské výšce 1900 m.n.m.. Po dlouhá léta tento dům sloužil jako útočiště pastevců, kteří zde chovali skot. V současné době je zde pastevectví již zakázáno, stejně tak jako odlesňování. Pomalu ale jistě se Casa Coca a její okolí začíná vzpamatovávat ze své pastevecké minulosti a les se zde již značně obnovil.

Cerro Frantzius se nachází v nadmořské výšce 2134 m. n.m.  Své jméno získala hora Frantzius podle přírodovědce Alexandera Von Frantzius, který podniknul jedny z prvních biologických výzkumů v Kostarice mezi lety 1847 a 1869. Lze říci, že tento výzkum tvoří počátky systematického vědeckého výzkumu kostarické biodiverzity.

Cerro Quemado (Spálená Hora): v nadmořské výšce  2.250 m.n.m.  Své jméno získala po velké požáru který zde propukl přibližně před 20 lety.

Río Terbi (řeka Terbi), pramení ve zdejším lese. Voda, která se akumuluje na listech zdejší vegetace, v mechu a dalších rostlinách, padá kapka po kapce až vytvoří říčku Terbi. Tato říčka je vskutku živým příkladem nesmírného významu který má les k zadržování vody. Přechod řeky s použitím lana - buďte opatrní.

El Refugio (útočiště) - cílový bod dnešní trasy ve výšce 2500 m.n.m. Po přibližně 8 hod. pochodu, dorazíme do Refugio, abychom si zde vychutnali vydatný oběd. Okolí této horské chaty je opravdu vyjímečné, jelikož se nachází izolovaně a poměrně daleko, hluboko v lesích.

Jardín - zahrada se nachází 4 km od chaty, a jedná se o rašeliniště, ekosystém v kterém dominují byliny a křoviny. Místo získalo své jméno díky bohatým barvám a tvarům zdejších bylin a jejich květů, které zde vytvořily oblast, která připomíná přírodní zahradu.

Co sebou?

Pohodlné pevné boty na pochod (pohorky) a nějakou náhradní obuv na přezutí v případě, že první se namočí  a na dobu, kdy budete odpočívat v chatě.Teplé oblečení - budete se pohybovat v nadmořské výšce 2500 m.n.m., kde jsou teploty již dost nízké. Dobré je mít teplou mykinu a větrovku. Nezapomeňte ani na teplé vybavení ke spaní. Dostatek pitné vody na první den 15 km pochodu (pitná voda bude až v chatě). Určitě nezapomeňte na repelent, opalovací krém (na horách to opaluje ještě intenzivněji než u moře). Pozor: v chatě je k dispozici jen studená voda, kdo se nezvládne sprchovat studenou vodou, musí si sám zajistit její ohřátí (přenosný vařič, v národním parku je zakázáno rozdělávání ohně), jelikož v chatě není zaveden elektrický proud. Kvůli tomu, že zde není elektřina, je potřeba mít dobrou baterku nebo čelovku.

El Refugio - chata

Valle Silencio – Údolí Ticha