Přílet do San José

17.10.2009 16:40

Přílet a první den

 

Přílet na letiště Juan Santamaria, Alajuela, (San Jose, Kostarika)

Plánovaný přílet v 6hod.30min.

 

Doprava do hostelu Costarica Backpackers, San Jose, mezi ulicemi 21/23, avenida 6

Varianty ubytování:

Společné ložnice (více lidí na pokoji) od USD 12,--/noc/osoba

Soukromý pokoj s koupelnou od USD 42,--/noc/pokoj

Hostel nabízí následující služby: umístnění v centru města, restaurace a bar, bazén, internet zdarma, shuttle bus a další…

 

Varianta a) hromadná doprava, autobus:

1) budete potřebovat drobnou místní měnu. Na letišti jsou kurzy nevýhodné, vyměňte jen nezbytně nutnou částku.

2) vyjděte na ulici vedoucí k příletové hale, dejte se vlevo, okolo parkovací haly, dojděte až k hlavní silnici, kde odbočte vpravo na chodník (nepřecházejte silnici) a po pár desítkách metrů dojdete k zastávce autobusu. Zde staví většina autobusů, které jedou do Alajuely a do San José. Pokud zastaví autobus s nápisem San José, ještě raději ověřte u řidiče zda jede do města. Pokud ano, zaplaťte jízdné v hodnotě cca 700-900 colonů (pod 30,-- Kč).

Vystupte až na konečné (terminal). Tam si vezměte oficiální taxi (červené) a oznamte řidiči následující:

¨de la esquina noreste de la corte suprema de San Jose, 100 metros al este, hotel Costa Rica Backpackers".

 

Taxi by Vás nemělo stát více jak 1500 colonů tedy cca 50 Kč...

 

Varianta b) vyzvednutí na letišti hotelovým taxi

Před cestou si objednat hotelový shuttle : řidič Vás vyzvedne přímo na letišti a odveze do hotelu.

Cena: USD 20,--/1-2 osoby

Příjezd do hotelu varianta a) během 1 hodiny

                                   b) během 30 minut

 

Ubytování, odpočinek

 

Návrh programu na první den:

Prohlídka centra města: na recepci obdržíte mapu centra města. Nechte si vyznačit kde je umístněný hotel a raději si vezměte hotelovou vizitku, pro případ bloudění.

Vydáte-li se po Avenida central směrem doleva od Vašeho hotelu a půjdete-li 10 bloků dojdete k náměstí Kultury (Plaza de la Cultura), kde se nachází Národní divadlo z roku 1897, které stojí za prohlídku (během dne je možné navštívit, po-pá, 9:00-17:00, vstupné USD 3,--), dále se zde nachází několik muzeí, např. Muzeum předkolumbovského zlata (Museo de Oro precolombino), kde můžete obdivovat množství indiánských šperků.

Otevřeno od 9:00 do 17:00 po-ne, vstupné: dospělí cizinci USD 9,-, studenti USD 5,--

Před vlastní návštěvou těchto památek bych Vám ale doporučila nejprve dojít až k parku Morazán, který se nachází vlevo od Avenidy Central, ještě dále za Plaza de la Cultura (cca 3 bloky vlevo), je to pěkné klidné místo, a zároveň v blízkosti naleznete historickou památku Casa Amarilla a Museo de Jade (muzeum nefritu), zvláště toto muzeum stojí opravdu za návštěvu (nachází se zde unikátní sbírka předkolumbovských šperků z nefritu, jedna z největších světových sbírek těchto šperků). Muzeum se nachází v moderní výškové budově, mezi avenidou 7 a calle 9 a 11.

Otevřeno je od 8:30 do 15:30 po – pá, so jen 9:00 – 13:00. Z důvodu kratší pracovní doby doporučujeme návštěvu tohoto muzea přednostně před muzeem zlata, které je otevřeno až do 17h.

Poté se můžete opět vrátit k náměstí de la Cultura.

Zde v centru naleznete spoustu restaurací, rychlého občerstvení, kaváren, pekáren apod… Takže pokud máte hlad, stačí si jen vybrat.

Upozorňuji na výhodné polední menu, které se zde nazývá CASADO (vyslovujte s K na začátku), Jedná se obvykle o rýži, maso dle výběru (chuleta = kotleta, pescado= ryba, pollo = kuře, carne en salsa = hovězí v omáčce), + dušená zelenina, fazole a zelný salát. Řada restaurací do menu zahrnuje i refresco = limonádu z místního ovoce a vody (v Kostarice velmi dbají na hygienu, vodu jsem tam pila běžně a nikdy mi zle nebylo), záleží na Vás, samozřejmě si můžete dát kolu či balenou vodu. Ale zdejší refresca z čerstvého ovoce (ananas, papaya, mango atd.. jsou opravdu vynikající).

Na druhé straně náměstí kultury se dostanete k Avenida 2, budete-li pokračovat ve stejném směru (od hotelu), dojdete až metropolitní katedrále a Centrálnímu parku (Parque central), kam se do korun tamních palem na noc slétají hejna zelených papoušků

Z Centrálního parku, přejděte avenidu 2 na druhou stranu a pokračujte ulicí č.2 (calle 2), po dvou blocích odbočte doleva (nyní se nacházíte na Avenida 1) po jednom bloku dojdete k zajímavé historické budově Pošty, u ní se nacházejí i budovy velkých bank (Banco Central a Banco Nacional), odbočíte-li doleva u Banky Nacional, dostanete se zpět na Avenidu central, budete-li pokračovat nadále ve směru od hotelu, dojdete až k Centrálnímu tržišti (Mercado Central).

Chcete-li si ho prohlédnout, jen do toho, pouze dejte velký pozor na cennosti, doklady, peníze atd… Všeobecně San José, je z celé Kostariky město s nejvyšší kriminalitou. Krádeže tu jsou na denním pořádku. Lépe tomu předejít a neprovokovat drahými hodinkami či zlatými šperky. Čím nenápadněji vypadáte, tím lépe. Nenoste ani velké tašky, rozhodně ne batohy na zádech. Originál pasu mějte dobře uschovaný, lepší je se pohybovat po městě jen s jeho kopií.

Odtud se můžete po Avenidě central obrátit zpět k hotelu.

Předpokládám, že po cestě budete unavení, ale pokud chcete zažít noční život, doporučuji velkou opatrnost. V noci se centrum města stává nebezpečným. Je to Váš první den, proto bych doporučovala po západu slunce raději již zůstat v hotelu. Pokud přesto chcete zažít noční město, využijte služeb oficiálních taxi (červené vozy s žlutou vývěskou). Pokud jednou odložíte skleničku z dohledu, raději se k ní již nevracejte.. Choďte jen dobře osvětlenými hlavními ulicemi a tam, kde se pohybují lidé.

Přeji pěkný den!

 

Tip na večer: Bar Discoteca - EBONY, centro comercial El Pueblo, čtvrť Guadalupe, San Jose

Otevřeno: 20:00 - 04:00, stř-neděle

Tip hudby: Reggae, reggaeton, dancehall, hip hop, chant on, latina

vstupné obvykle: 2000,-- kostarických kolonů = cca Kč 65,--